Tuesday, January 22, 2013

Grocery Shopping Challenge

CAN YOU BUY THREE BAGS OF GROCERIES FOR $20?

Because I just did. Just got home from the grocery store, still amazed from my feat.

Included veggies, fruit, meat, pasta and even desserts. Only $20.05 and frankly the 5 cents is barely worth mentioning.

THREE BAGS! Averaging $6.68 per bag.

Probably would have been more value per dollar if I had actually paid attention to what I was doing.

Go and see if your shopping smarts are good enough to beat that and still come out with a good balance of different foods.

No comments:

Post a Comment

Comments containing links will be marked as spam and not approved. We moderate every comment.

Recent Posts

Popular Posts

Your Ad Could Be Here! Advertising Opportunities Available!
Contact charlesmoffat[at]charlesmoffat.com

Want your product, book or service reviewed? Let me know!